Кошик
330 відгуків
AgroSemka
+380 (50) 530-87-39
+380 (68) 258-06-35

Що означає маркування F1 на упаковці насіння: особливості та характеристики

Що означає маркування F1 на упаковці насіння: особливості та характеристики

Щоб одержати добротний урожай, слід правильно підібрати насіння. Про це добре знає кожен садівник та городник. Сьогодні спеціалізовані магазини можуть запропонувати своїм покупцям насіння овочів не тільки звичайне сортове, але й гібридне, з позначенням f1 на упаковці. Що воно означає? Спробуємо прояснити це питання.

Що означає f1 на насінні

При перегляді асортименту насіння в насіннєвому магазині ви напевно бачили на пакетиках позначення Ф1. Що означає f1 на насінні? Літера Ф у поєднанні з цифрою 1 на упаковці говорить про те, що у вас в руках насіння гібридного типу. Їх вивели від батьків із домінантними характеристиками, тобто з тими, що переважають над усіма іншими.

Що означає насіння з позначкою f1? Власне, це скорочення. Ф – перша буква італійського слова filli, тобто діти. А цифра 1 вказує на те, що діти належать до першого покоління.

Відзначимо, що якщо при схрещуванні беруть участь рослини-батьки з різними домінантними характеристиками, то у потомства ці характеристики можуть перевищувати показники батьків. У генетиці це називається гетерозисом. Відповідно, рослини, які отримали саме так – гетерозисні.

Як отримують насіння f1

Отримати насіння f1 можна, схрестивши різні сорти із потрібними характеристиками. Наприклад, потрібні насіння помідорів f1 із щільними плодами, які не будуть чутливими до фітофторозу. Щоб їх отримати, селекціонери схрещуватимуть два сорти томатів: із щільними плодами та стійкі до фітофторозу. Далі у квітки однієї рослини прибирають усі тичинки, а на квітку іншої рослини переносять пилок. Така робота селекціонерів дасть гібридні плоди Ф1.

Процес селекції гібридів – тривалий та трудомісткий. Зате отримане потомство неодмінно порадує своїм плодоношенням: їхні плоди матимуть кращі характеристики батьків.

Які переваги мають насіння овочів f1

Практично завжди на гібридне зарубіжне насіння ціна вища, ніж на звичайне сортове. Чи варто купувати їх та переплачувати? Через їхню перевагу можемо сказати, що така цінова політика повністю виправдана. Адже гібридне насіння Ф1 має чимало переваг, які неодмінно порадують городників:

 • висока врожайність;
 • великі плоди;
 • стійкість до багатьох хвороб;
 • низька вимогливість до погодних факторів;
 • висока однорідність плодів за морфологічними та біологічними характеристиками;
 • скоростиглість (багато гібридних культур достигають швидше, ніж їх сортові «родичі»);
 • стійкість до несприятливих змін навколишнього середовища (наприклад, при частих перепадах температури гібридні сорти розвиваються краще за сортові);
 • дружні сходи;
 • стійкість до хвороб та шкідників (особливо це актуально для вирощування рослин у теплицях, де часто може накопичуватись патогенна мікрофлора).

Тому, якщо ви хочете, щоб ваш урожай був високим, вам варто зупинити вибір саме на гібридному насінні.

Недоліки насіння Ф1

Як і будь-який інший продукт, насіння овочів f1 має свої недоліки:

 • ціна на таке насіння вище, ніж на звичайні;
 • потомство гібридних рослин не зберігає характеристик своїх батьків, тому не варто збирати насіння з гібридних рослин;
 • біохімічний склад гібридних овочів відрізняється від сортових;
 • висока вимогливість до агротехніки (але за її дотримання можна отримати дуже хороший результат).

Насіння огірків f1: чим воно відрізняється від звичайних

Уважно розглянувши пропозицію насіння огірків, ви легко помітите, що набагато більше сьогодні пропонується саме гібридних варіантів. Чому? Насіння огірків f1 дає більший урожай, воно більш стійке до захворювань і легше пристосовується до різних умов зростання.

Існує суб'єктивна думка, що саме гібридні овочі смачніші. Так здається з тієї причини, що вони практично позбавлені гіркоти. Деякі сорти огірків Ф1 на смак абсолютно не гіркі, навіть якщо їх вирощують в умовах недостатнього поливу.

Гібридні огірки Ф1 є різних видів: ранні, середньостиглі, пізні. Також бувають різні сортотипи: салатні, корнішони, гладкі.

При виборі гібридного насіння слід звертати увагу на спосіб запилення. Існують такі сорти, які повинні запилюватися комахами або самозапильні. У бджолозапильних сортів є чоловічі та жіночі квітки. Чоловічі квітки іноді називають пустоцвітом. А ось у основи жіночої квітки можна розглянути невелику зав'язь. Аби плід почав рости, комахи повинні перенести пилок із чоловічої квітки на жіночу.

Для запилення самозапильних квіток комахи не потрібні. У квітах таких сортів маточка і тичинка розташовані на одній квітці. Такі сорти коштують дорожче, але вони й урожайніші.

Тепер ви знаєте, що таке насіння з гібриду f1. Сподіваємося, наша стаття була для вас корисною і допоможе вам вибрати хороше насіння.

Наскільки вам зручно на сайті?

Розповісти Feedback form banner