Кошик
366 відгуків
AgroSemka
+380 (50) 530-87-39
+380 (68) 258-06-35

Як правильно зберігати насіння овочів: ємності, температурні режими, корисні поради

Як правильно зберігати насіння овочів: ємності, температурні режими, корисні поради

Всім городникам знайома ситуація, коли після весни, літа залишаються у певній кількості насіння овочів. Тому саме по собі виникає питання, як правильно зберегти посівний матеріал до наступного року, чи можна це робити взагалі, щоб не зіткнутися з повним розчаруванням. Агрономи стверджують, що зберігати сім'я сільськогосподарських культур можна від 2 до 9 років, залежно від рослини. Розглянемо сьогодні більш уважно правила й умови правильного зберігання.

Чинники, які впливають на зберігання насіння

Коли приходить літо й закінчується сезон розсади, у багатьох городників із різних причин залишається в надлишку посівний матеріал, який, звичайно ж, шкода викидати. З настанням наступної весни насіння огірків, баклажан, томатів, кабачків дістають із загашників і сіють, маючи солодке передчуття паростків. Але, на жаль, не завжди очікування виправдовується, сезон починається з поганої схожості, розчарування, відставання від графіка. Причина банальна – не завжди ми розуміємо, що і як можна зберігати на наступний рік, як матеріал готувати до посадки.

З уроків біології ми пам'ятаємо, що насіння має три основні частини: тверду насіннєву оболонку, зародок та ендосперму (джерело корисних речовин для росту зародка). Зародок повинен перебувати у сплячому стані, всередині цілісної твердої оболонки до його висадки. Але часом умови зберігання насіння овочів порушуються, і зародку складно «спати», він починає проростати, що призводить з часом до його повної непридатності.

Варто враховувати, що з часом ендосперм псується, а це прямо позначається на схожості. Ендосперм складається найчастіше з крохмалю, який хоч і має тривалий термін зберігання, все ж таки псується. Є зерна з великим вмістом масел усередині, ці мають найменший термін зберігання. Якщо підсумувати, то умови для відмінної схожості є вбивчими для зберігання. Тобто говорячи про те, як зберігати насіння овочів правильно, варто детально розглянути фактори, що впливають на схожість:

  1. Освітлення. Сонячне й навіть штучне світло мають пробуджуючу дію на зерно. Вони стимулюють ріст, тому вкрай важливо убезпечити посівний матеріал при зберіганні від попадання на нього будь-якого світла. Відповідь на питання, в чому зберігати насіння, очевидна – непрозорі контейнери або дуже темні місця.
  2. Вологість. Найменше намокання зерна призводить до руйнування зовнішньої твердої оболонки, його загнивання або проростання, адже вода – один із головних факторів, необхідних для життєдіяльності рослин. Переконайтеся, що всі зернинки абсолютно сухі, їм не загрожує волога.
  3. Температурний режим. Тепло – сигнал зернам прокидатися, це їх час росту, незалежно від того, навколо паперовий пакет або родючий ґрунт. Яка оптимальна температура зберігання насіння? Оскільки для проростання посівного матеріалу більшості культур потрібно -/+ 15°С, то зберігати бажано при нижчій температурі.

Правильні умови зберігання насіння різних овочів

Загальні рекомендації щодо безпеки стосуються місця, способу та умов зберігання, але деякі культури відрізняються індивідуальними вимогами, які варто вказати. Де зберігати насіння різних овочів узимку? Найкращим варіантом є паперові, фольговані пакети, сірникові коробки або непрозора тара. Різні пакування можна покласти у великий контейнер, попередньо зробивши маркування на кожному, вказавши сорт, кількість, дату. Рекомендуємо відсортувати весь посівний матеріал, створити спеціальний каталог із пакетиками, на яких вказана вся інформація. Так вам не знадобиться тривалий час розбиратися у власному асортименті, втрачати час.

Корисна порада! Покладіть невелику кількість силікатного клею в ємності для насіння овочевих культур, він прибере зайву вологу з повітря, створить оптимальне середовище. Знайти селікагель можна в коробках з-під взуття, одягу, аксесуарів або купити.

  1. Огірки – для них головне, це забезпечення сухості та герметичність пакування. Найбільш комфортною температурою вважається від +5 ° С до +10 ° С, що дозволяє на тривалий час зберегти відмінну схожість огірків. Перед посадкою, зерна слід відкалібрувати, обробити дезінфікуючим розчином, стимуляторами. Термін зберігання – 6-8 років.
  2. Помідори – люблять спокій, повну темряву, комфортну температуру від +10 до +15°С. Якщо у вас бувають перепади температури, то можна покласти зерна в холодильник, там буде стабільніше середовище. Але важливо дотримуватись певного рівня вологості – 30-40%, максимум припустимо 50%. Якщо рівень вище – насінини запріють, покриються пліснявою, якщо значно нижче – пересохнуть. Термін зберігання – 4-5 років.
  3. Перець гіркий та болгарський потребують певних умов температури, вологості, оскільки зберігаються недовго, від 1 до 3 років. Температурний режим +10-12°С, зберігати матеріал краще у паперових пакетах, оптимальна вологість повітря – 55-60%.

Городники цікавляться, чи можна зберігати насіння на морозі? Так, існує такий спосіб зберігання, як заморожування, коли матеріал піддається швидкому заморожуванню за температури -15°С, а далі зберігається при постійній мінусовій температурі, аж до висадки. Але розморожування не допускається, адже воно будить зерна, тому подальше заморожування буде згубним. Тобто зберігання в замороженому вигляді – так, тимчасове ж перебування зерен на морозі їх просто вб'є.

Сподіваємося наші рекомендації допоможуть отримати врожай вашої мрії!

Наскільки вам зручно на сайті?

Розповісти Feedback form banner